Szacuje się, że około 40% społeczeństwa w Polsce cierpi na alergię i różne jej pochodne. Oprócz przyjmowania leków, istnieje również kilka zasad, które przyniosą ulgę alergikowi. Jedna grupa takich reguł obejmuje czynności, które należy wykonać w domu. To tam obecnie spędza się najwięcej czasu, a odpowiednio przystosowane wnętrze może zminimalizować uporczywe objawy.
Sypialnia – główne siedlisko alergenów
Osoby, które maja alergię na roztocza kurzu w szczególny sposób powinny zadbać o miejsce wypoczynku. Okazuje się bowiem, że właśnie łóżko jest idealnym miejscem do mnożenia się roztoczy – otrzymują w nim idealne warunki, których potrzebują do życia, a więc ciepło, pożywienie w postaci naskórka, który łuszczy się podczas snu, a także wilgoć powstająca z potu. Co zatem należy zrobić? Przede wszystkim częściej prać pościel – najlepiej co tydzień, przez godzinę, w temperaturze nie niższej niż 60 stopni Celsjusza. Istnieje jeszcze wiele sposobów na pozbycie się alergenów z pościeli, na przykład wystawianie jej na słońce lub na mróz, jednak nie są one tak skuteczne, jak częste pranie, ani też nie zawsze istnieją odpowiednie warunki pogodowe. Należy pamiętać, aby w sypialni nie mieć zbyt wielu mebli ani miejsc, w których kurz mógłby się nadmiernie gromadzić. Warto również regularnie sprzątać, ponieważ pomieszczenie utrzymane w czystości to mniejsza liczba alergenów powodujących uporczywe objawy.
Świeże i czyste powietrze w całym domu
Wietrzenie pomieszczeń to doskonały sposób na pozbycie się roztoczy. Jednak i tutaj napotkać można problem, zwłaszcza w sezonie grzewczym – smog. Z pomocą przychodzą do nas firmy, takie jak Sharp. Oczyszczacze powietrza nawilżaczem lub jonizatorem to rozwiązanie, które przy zamkniętych oknach pozwoli utrzymać wewnątrz powietrze o dobrej jakości, sprzyjające osobom cierpiącym na alergie. Urządzenie tego typu wymusza obieg powietrza, dzięki czemu dostaje się ono do wewnątrz oczyszczacza, gdzie zostaje przefiltrowane i dodatkowo albo nawilżone albo zjonizowane.
Usuń tzw. zbieracze kurzu
Alergikom zalecany jest względny minimalizm we wnętrzu. Należy unikać miejsc, w których gromadzi się najwięcej alergenów, są to dywany, meble tapicerowane, firany, obrusy, różnego rodzaju bibeloty, pluszaki. Podczas sprzątania powinno się wietrzyć pomieszczenie lub mieć włączony oczyszczacz powietrza. Do ścierania kurzu należy stosować nawilżoną ściereczkę, najlepiej z preparatem antystatycznym, który minimalizuje osiadanie kurzu na meblach. Odkurzanie zwykłym odkurzaczem tylko pogłębi objawy, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny sprzęt z filtrami HEPA wysokiej klasy, które skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia. Bardzo istotne jest, aby filtry były najwyższej jakości, bowiem na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów, które nie przyniosą odpowiednich rezultatów, a co za tym idzie, nie ukoją objawów u osoby z alergią.
A co z pleśnią i grzybami?
Uczulenie na tego typu alergeny również można wspomóc odpowiednimi krokami. Jednym z nich jest regularne czyszczenie klatek wentylacyjnych. Warto również usunąć z kuchni miejsca, które mogą być potencjalnym środowiskiem do rozwoju pleśni i grzybów, a więc dokładne sprzątanie lodówki oraz czyszczenie filtra okapu. Należy zadbać również o odpowiednie warunki we wnętrzu. Co ciekawe, pleśń rozwija się szybciej w chłodnych pomieszczeniach, a także co oczywiste – w zaciemnionych z powietrzem o dużej wilgotności.