Zielona herbata przez wielu uznawana jest za najzdrowszy napój na świecie. Regularnie spożywana może przynieść szereg korzyści i pozytywnie wpłynąć na organizm człowieka. Co warto o niej wiedzieć? Jakimi właściwościami się charakteryzuje? Jak właściwie ją parzyć? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poniższym artykule.
Niezwykłe właściwości zielonej herbaty
Wśród licznych właściwości zielonej herbaty szczególną uwagę zwraca się na jej dobroczynne działanie w procesie odchudzania. To wszystko za sprawą katechinów, czyli substancji, które mają wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Zawarte w liściach zielonej herbaty, hamują wchłanianie tłuszczów ze spożywanego jedzenia. Dodatkowo napój ten zwiększa aktywność enzymów, które są odpowiedzialne za procesy trawienia.
Według naukowców herbata zielona wykazuje także działanie przeciwnowotworowe. Wynika ono z obecności przeciwutleniaczy, które chronią nasze DNA przed powstawaniem zmian prowadzących do nowotworów. Liczne badania wykazują także, iż regularne spożywanie naparu z zielonej herbaty może zapobiegać chorobom wieku starczego, takiego jak demencja czy choroba Alzheimera.
Katechiny, o których już wspominaliśmy, mogą wykazywać także inne działanie. Jednym z nich jest walka z bakteriami i wirusami, przez co herbata może skutecznie pomóc przy infekcjach, a także zmniejszać ich ryzyko. Napój ten może przyczynić się również do poprawy stanu uzębienia, a także zwalczyć nieświeży oddech.
Jak parzyć zieloną herbatę?
Aby wydobyć wszelkie właściwości zielonej herbaty, kluczowe jest właściwe jej parzenie. Warto sięgać po herbatę dobrej jakości, pochodzącą ze sprawdzonych źródeł. Najlepszym rozwiązaniem będzie jej liściasta wersja.
Do właściwego przygotowania naparu dobrze użyć wody miękkiej, niechlorowanej i ubogą w wapń. Dlatego też dobrze sprawdzi się woda przefiltrowana lub mineralna, niegazowana o małej zawartości wapnia. Łyżeczkę liści herbaty zalewa się szklanką wody w temperaturze 80 st. C. Ma to szczególne znaczenie, gdyż zielonej herbaty nigdy nie można zalewać wrzątkiem. Woda powinna być zawsze świeża, gotowana wyłącznie raz. Czas parzenia może trwać do 3-4 minut – zależy to od osobistych preferencji. Zbyt długo zaparzana i zbyt mocna może mieć charakterystyczny posmak, niektórym przypominający algi lub szpinak. W tym wypadku można ją rozcieńczyć wodą, aby napój zyskał swój wyjątkowy, niepowtarzalny smak i aromat. Liście herbaty można parzyć wielokrotnie i to bez obaw o jej właściwości.
Sprawdź też: Drogeria, kosmetyki – Albert Fresh