Zdrowie

Czym zajmuje się urologia?

9 maja 2020

Urologia to dziedzina medycyny, która koncentruje się na budowie oraz fizjologii układu moczowo-płciowego u mężczyzn i układu moczowego u kobiet. Gałąź medycyny powiązana z urologią to uroginekologia. Do jej zadań należy również diagnozowanie schorzeń, które dotyczą częściowo żeńskiego układu płciowego. W związku z tym, że zagadnienia związane z tą dziedziną wywołują niekiedy uczucie dyskomfortu u mówiącego, poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Kto powinien skorzystać z konsultacji urologicznej?

Wizytę u urologa zaleca się osobom, u których wystąpiły takie objawy jak:

  • nietrzymanie moczu,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • nawracające infekcje dróg moczowych i narządów płciowych,
  • ból w dolnej części pleców,
  • ból lub obrzęk jąder,
  • białkomocz lub krwiomocz,
  • zmiana zabarwienia moczu,
  • pieczenie lub świąd okolic intymnych.

Polecamy: Zioła – Czas na herbatę

O co należy zadbać przed wizytą u urologa?

Pierwszym punktem wizyty w gabinecie urologicznym jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, dlatego przed konsultacją lekarską warto przypomnieć sobie o wszystkich spożywanych przez nas lekach. Istotne jest także, aby przynieść wyniki badań (krwi, moczu) czy badań USG. Równie przydatna może okazać się lista objawów, które towarzyszą nam od pewnego czasu. Bez wątpienia nie należy zapominać o higienie. Jest to najważniejszy aspekt, o który trzeba zadbać przed wizytą w przychodni.

Jakie badania może wykonać urolog?

Wbrew obiegowej opinii, urologia (https://semperfortis.pl/poradnie/urologia/uslugi/) nie zajmuje się zarówno diagnozowaniem chorób układu moczowego mężczyzn, jak i kobiet. Dla wielu osób wizyta u lekarza tej specjalności może być sporym wyzwaniem, dlatego warto się do niej przygotować. W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, na czym polega badanie urologiczne. Jeżeli dolegliwości dotyczą okolic ujścia zewnętrznego cewki moczowej, wykonuje się jedynie badanie naoczne. Natomiast w przypadku schorzeń jąder, konieczne będzie badanie palpacyjne lub ultrasonografia. Badanie per rectum przeprowadza się, aby zbadać stan prostaty.

Przy współpracy: https://semperfortis.pl/