Herbaty czarne, zielone, czerwone i białe są powszechnie dostępne i znane każdemu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje też herbata niebieska. Mowa o herbacie oolong, nazywanej czasami również smoczą herbatą. Czym się wyróżnia i dlaczego warto ją pić?
Oolong – jaka to herbata?
Herbata oolong ma również inne określenia. Są to wulong, ulung, smocza herbata, czarny smok czy turkusowa herbata. W Chinach nazywana jest Qing, co w przybliżeniu oznacza kolor turkusowy, a w dokładnym tłumaczeniu „barwę między morzem a niebem”. Swoją wyjątkowość oolong zawdzięcza stopniowi oksydacji i sposobowi produkcji. Liście tej herbaty są ciemniejsze na brzegach na skutek procesu utleniania, a pozostałe części są jaśniejsze. Uprawia się ją w północnej i północno-wschodniej części Tajwanu, a także w chińskich prowincjach – Anxi, Guangdong i Fujian.
Jak powstaje herbata oolong?
Herbata jest przyrządzana z liści Camellia Sinensis zbieranych na wiosnę i jesień. Większe, dobrze rozwinięte liście roluje się lub zwija w bryłki. Przed tym należy jednak wysuszyć je na słońcu w celu odparowania wody. Oksydację wspomaga się potrząsając liście w wiklinowych koszach. W ten sposób wykrusza się ich krawędzie, co przyspiesza proces utleniania. Herbatę poddaje się suchej obróbce termicznej w temperaturze do 250 stopni Celsjusza. Liście zwija się w odpowiedni kształt, a czasami poddaje prażeniu. Stopień oksydacji herbaty oolong wynosi od 10 do 70%. Im wyższy stopień, tym ciemniejszy i bardziej intensywny w smaku będzie napar.
Jakie właściwości ma herbata oolong?
Herbata oolong zawiera przede wszystkim witaminy (A, B, C, E i K), minerały (mangan, potas, selen, wapń), kwas foliowy, karotenoidy, niacyny i alkaloidy detoksykujące. Dostarcza też antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Oznacza to, że może zapobiec rozwojowi niebezpiecznych schorzeń układu krążenia. Według niektórych badań napar ma właściwości wspomagające redukcję stresu, regulowanie poziomu insuliny we krwi oraz umożliwiające lepsze metabolizowanie tłuszczów.
Jak parzyć herbatę oolong?
Różnice w parzeniu herbaty oolong zależą od stopnia jej oksydacji oraz indywidualnych preferencji każdej osoby. Tradycyjnie wykorzystuje się łyżeczkę (około 2-3 gramy) suszu oraz 120-150 mililitrów wody o temperaturze około 90 stopni Celsjusza. Pierwsze parzenie trwa od 60 do 90 sekund, a każde kolejne powinno być dłuższe od poprzedniego o 30-60 sekund. Im wyższy stopień oksydacji, tym wyższej temperatury wody powinno się używać.