Herbata to jeden z najbardziej lubianych napojów na świecie – pod względem popularności dorównuje jej jedynie kawa. W tym przypadku napar sporządza się zarówno z liści, jak i pąków oraz pędów tzw. krzewu herbacianego (łac. Camelia sinensis). Jego uprawa rozpoczęła się na terytorium Chin, skąd w XVI wieku został sprowadzony przez kupców do Europy. Obecnie największym producentem herbaty są Indie. Napój ten jest ceniony przede wszystkim z powodu oryginalnego smaku i wspaniałego aromatu, ale też właściwości pobudzających i zdrowotnych.
Najpopularniejsze rodzaje herbaty
Różnorodność świata herbat jest ogromna, dlatego dwa napary przygotowane z tej samej rośliny mogą smakować zupełnie inaczej. Aby zapanować nad tym swoistym żywiołem, już dawno temu wprowadzono podział na sześć głównych typów herbaty z uwzględnieniem jej koloru. Zdecydowanie najpopularniejsza (zwłaszcza na Zachodzie) jest odmiana czarna, której liście po zebraniu najpierw odstawia się do zwiędnięcia, później skręca i poddaje procesowi fermentacji, a na koniec dokładnie suszy. W ten sposób zyskuje ona charakterystyczny smak oraz aromat. Poza tym wspomaga odchudzanie i doskonale reguluje pracę układu pokarmowego. Dodajmy, że wykazuje podobne działanie pobudzające jak kawa w ofercie CNH. Najbardziej znane gatunki to Yunnan, Cejlon, Assam i Darjeeling. Oto pozostałe rodzaje herbaty:
Polecamy: Rowery miejskie w sklepie Mistral

- Zielona – najstarsza odmiana herbaty, popularna szczególnie w Azji (gatunki: Sencha, Long Jing, Gunpowder). Nie jest poddawana fermentacji, dlatego zawiera znacznie więcej zdrowotnych składników niż czarna. Posiada wyjątkowo delikatny smak i ożywczy aromat, a ponadto znakomicie relaksuje.
- Czerwona – określana mianem pu-erh, powstaje z liści krzewu rosnącego w chińskiej prowincji Yunnan. Odznacza się znacznie ciemniejszym kolorem i ma bardziej intensywny smak niż czarna (nieco ziemisty). Jest ceniona za skuteczność w zwalczaniu tkanki tłuszczowej i utrzymywanie cholesterolu na odpowiednim pułapie.
- Niebieska – zwana oolong, produkowana głównie w Chinach i na Tajwanie. Poddaje się ją jedynie częściowej fermentacji, co sprawia, że zawiera mnóstwo zbawiennych dla skóry przeciwutleniaczy.
- Biała – najdelikatniejsza ze wszystkich, powstaje wyłącznie z młodych liści i pędów, które są bardzo delikatnie zwijane, a następnie suszone. Daje to niezwykle subtelny w smaku napar.
- Żółta – rzadka i niezmiernie droga, ponieważ pozyskuje się ją wskutek tzw. fermentacji nieenzymatycznej.
Przy wsrpółpracy: CzasnaHerbate