Zdrowie

Jak chronić dzieci przed smogiem?

10 maja 2019

Zbliżający się sezon grzewczy to jeden z głównych przyczyn wzrostu stężenia smogu w powietrzu. W niektórych miastach jest ono wyjątkowo wysokie i wpływa niekorzystnie na organizm i dorosłych i dzieci. Najmłodsi są jednak szczególnie narażeni na skutku wdychania zanieczyszczonego powietrza, dlatego warto wprowadzić w życie kilka zasad, które zminimalizują ryzyko.

Jak najwięcej czasu na łonie natury

Unikanie ruchliwych ulic, zwłaszcza w godzinach szczytu, to najlepszy sposób, aby uchronić dziecko przed konsekwencjami wdychania smogu. Warto jednak dobrze przemyśleć wyjazd i upewnić się, że miejsce, do którego zmierzasz nie jest równie zanieczyszczone co powietrze miejskie. Na wsiach, gdzie kontrole są niezwykle rzadko w piecach często ląduje wszystko, od śmieci związane z codziennym użytkiem, aż po stare opony czy obuwie. Najlepszym rozwiązaniem będą spacery po lesie, łące czy wokół jeziora.

Jeśli nie ma możliwości wyjazdu warto zatroszczyć się o to, by nie dopuścić d dostania się zanieczyszczonego powietrza do domu i jak najmniejszej ilości spędzonego czasu poza domem, kiedy stężenie jest wysokie. Przed wyjściem z domu należy zrobić pomiary i sprawdzić na jakim poziomie powietrze jest zanieczyszczone – jeśli mowa o przekroczeniu normy kilkakrotnie warto przełożyć wyjście.

Oczywistym jest, że dzieci potrzebują spędzać czas na dworze, jednak tylko w sytuacji, kiedy powietrze jest czyste. Jeśli mamy do czynienia ze smogiem, bezpieczniej dla dziecka jest wtedy, kiedy pobawi się w domu. A co w sytuacji, kiedy nie można zostać w domu, ponieważ dziecko musi iść do przedszkola lub szkoły? Są dwie możliwości i można stosować obie naraz. Pierwszą jest zachęcenie dziecka, by oddychało przez nos. Błona śluzowa i włoski, które się w nim znajdują są naturalnymi filtrami, dzięki czemu mniej zanieczyszczeń dostaje się do wnętrza organizmu. Drugą natomiast specjalna maska antysmogowa dostępna w większości aptek. Jednak jest to opcja dedykowana dla starszych dzieci, u których nie ma ryzyka powstania niedotlenienia,

Zadbaj o wnętrze domu i sypialnię dziecka

Wietrzenie pomieszczeń jest niezwykle ważne, jednak przynosi odwrotne rezultaty, kiedy powietrze na zewnątrz jest bardzo zanieczyszczone. Jeśli istnieje taka możliwość należy otwierać tylko te okna, które nie znajdują się od strony ulicy. Najlepiej, jeśli za oknem znajduje się podwórze lub park, jednak i w tym wypadku należy zrobić wcześniej pomiar stężenia zanieczyszczeń.

Kominek w salonie tworzy wyjątkową atmosferę, jednak przyczynia się do występowania dużej ilości pyłu nie tylko w domu, ale również do zanieczyszczenia powietrza w mieście. Dobrze jest zminimalizować częstotliwość palenia i zainwestować w oczyszczacz powietrza. Sharp KC-930EU-W to oczyszczać wyposażony dodatkowo w nawilżacz powietrza, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniach będzie nie tylko pozbawione pyłu, kurzu i roztoczy, ale będzie miało również odpowiednią wilgotność, której poziom w sezonie grzewczym jest narażony na spadek.