O kawie

Jakie są stopnie palenia kawy?

29 listopada 2022

Kawa to jeden z najpopularniejszych napoi. Można zaryzykować stwierdzenie, iż ma podobną rzeszę zwolenników co herbata. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, przez jakie etapy przechodzą ziarna kawy od momentu zbioru do momentu przygotowania z nich naparu. Nie każdy zdaje sobie także sprawę z tego, jakie są stopnie palenia kawy. Warto byłoby więc zgłębić ten temat, zwłaszcza jeśli uważamy się za miłośników kawowego naparu. 

Czym jest w ogóle wypalanie ziaren?

Palenie ziaren kawy jest bardzo ważnym procesem, bez którego nie można byłoby w ogóle mówić ani o jej wyjątkowym smaku, ani o aromacie. Ponadto, na skutek palenia zmianie ulega zawartość kofeiny w ziarnach. Aby mogło dojść do palenia, zielone ziarna kawowca muszą zostać najpierw dokładnie oczyszczone. Później umieszcza się je w odpowiednim piecu i poddaje działaniu wysokiej temperatury. Ziarna kawy mogą pozostać tam zarówno kilka, jak i kilkanaście minut. Wszystko zależy od tego, jaki konkretnie efekt smakowy oraz zapachowy chce się uzyskać. Warto zatem mieć świadomość tego, czym charakteryzują się poszczególne stopnie wypalania kawowych ziaren. 

Czym charakteryzują się poszczególne stopnie wypalania?

Co do zasady, zgodnie ze stanowiskiem amerykańskiego stowarzyszenia NCA, wyróżnia się cztery stopnie palenia kawy. Mowa tu o: paleniu jasnym, paleniu średnim, paleniu średnio ciemnym oraz o paleniu bardzo ciemnym. Jak sama nazwa wskazuje, palenie jasne sprawia, że ziarna kawowca zyskują jedynie delikatnie brązowawym odcień. Dzięki temu, kawa przygotowywana na ich bazie ma niezwykle łagodny smak. Jej atutem dla wielu osób może być orzeźwiający, subtelnie cytrusowy aromat. Na skutek palenia średniego otrzymuje się lekko brązowe ziarna. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest to najpopularniejsza metoda wypalania ziaren. Kawa parzona na bazie takich ziaren nadal pozostaje dosyć delikatna w smaku, ale ma zdecydowanie intensywniejszy aromat. Jeżeli chodzi zaś o palenie średnio ciemne, pozwala ono na uzyskanie ziaren w kolorze dosyć ciemnego brązu. Są one niemalże pozbawione kwaśnego smaku. Co ciekawe, na skutek palenia średnio ciemnego ziaren, kawa staje się delikatnie słodkawa. Palenie bardzo ciemne często określa się mianem pełnego. Bardzo łatwo można rozpoznać, iż kawowe ziarna były palone właśnie w ten sposób. Posiadają bowiem charakterystyczną, niemalże czarną barwę. Kawa przygotowana na ich bazie pozwala uzyskać wyraźny aromat orzechowo-czekoladowy. Jest ona także pozbawiona kwaśnego posmaku. Pijąc ją można zaś wyczuć dosyć mocną goryczkę.